Създаване на учебно тренировъчната фирма по проект „Ученически практики – 2“ в ПГ „Стефан Караджа“

В продължение на 8 учебни часа десет ученика от специалност “Малък и среден бизнес” се обучаваха в учебно тренировъчна фирма, създадена по проект „Ученически практики – 2“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, дейност 2

Чрез обучението учениците се запознаха с процедурите по създаване и регистрация на търговски предприятия. Избраха предмет на дейност и правна форма на организация според ТЗ. Избраха търговско име на предприятието, проучиха дължимите такси за запазване на търговско име, и попълниха Заявление за запазване на фирма – Образец Д1, придружено с платежно нареждане за платена такса за да получат Удостоверение за запазване на фирма. Проучиха условията и документите за вписване в Агенцията по вписванията и изготвянето на необходимите документи. Проведоха учредително събрание и избраха съдружници и управител. Попълниха Дружествен договор за учредяване на ООД, Протокол от Общо събрание на съдружниците, Договор за възлагане на управление на фирмата, Образец от саморъчния подпис на управителя, Вносни бележки за внесен дялов капитал от съдружниците по набирателната сметка, платежно нареждане за внесена такса за запазване на име на фирмата, Декларация по чл. 142 от ТЗ и др. След попълване и подаване на документи за регистрация на дружество в Агенция по вписванията – Търговски регистър Образец А4 вписаха обстоятелства за тренировъчно предприятие със запазената от тях фирма и получиха  ЕИК по БУКСТАТ  и Удостоверение за вписване в Търговския регистър на учебните предприятия на УТФ ПОМИДОР ООД с основна икономическа дейност –  Дейност на рекламни агенции.

Подготвиха документи за кандидатстване за работа и изготвиха длъжностни характеристики за определените работни позиции в учебното предприятието. Определиха маркетинговата политика на фирмата, проучиха други предприятия, изготвиха рекламно послание и рекламни материали. Работеха по отдели.

В края на обучението се постигнаха очакваните цели- подобряване на практическите умения на учениците, по-добра мотивация за учене и лична отговорност. Поставените задачи бяха качествено изпълнени, работеше се самостоятелно и в екип, организацията на работа беше ефективна, спазваше се трудовата дисциплина.

След приключилото практическо обучение за създаване и функциониране на учебно тренировъчна фирма на учениците бяха връчени удостоверения.